а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калачка

Види и: калач (м.)
мн. калачки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 47880
сабја
Англиски: sabre
Примери:
Калачката ја острев дење, а ноќе паѓаа глави по чифлиците.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи