а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калај

калајот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 29517
Хемиски елемент, метал со сребренобела боја што се употребува за обложување на метални и други предмети.
Латински: Stannum (Sn) Англиски: tin Турски: kalay
Употреба: Хемија
Изрази
Ќе го изеде калајот - ќе го извлече подебелиот крај.