а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калдрма

(едн.) калдрмата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2594
Пат поставен со нерамен камен; каменот со кој е покриен патот.
Англиски: cobblestone Турски: kaldırım
Примери:
Пајтонот поскокнуваше по калдрмата.
Уморно ги влечеше нозете по калдрмата.
Изведенки
калдрмче ср.
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи