а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каленица

мн. каленици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18689
Земјен сад во вид на чинија.
Англиски: dish, bowl
Примери:
Во една рака носеше голема каленица со кисело млеко.
Изведенки
1. калениче ср.
мн. каленичиња
дем.
2. каленичка ж.
мн. каленички
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК