а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калец

мн. калци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11123
1. (обично во мн.) Сукнени или волнени куси чорапи.
Англиски: sock Албански: çorap nga leshi
Примери:
Старицата е со волнени калци.
2. (обично во мн.) Волнени ракавици без прсти.
Англиски: mitten Албански: doreza leshi pa gishta
Примери:
Детето ги навираше своите слаби рачички во новите калци.
3. Горниот дел од чорапот.
Албански: pjesa e epërme e çorapës