а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калешка

мн. калешки
Вид збор: Именка, женски род
1. Овца со црни белези околу очите.
Албански: dele kaleshe
Употреба: Зоологија
2. Црномуреста жена.
Албански: grua zeshkane, kaleshe