а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кале

мн. калиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 3796
1. тврдина, град
Англиски: castle Турски: kale Албански: kala
Примери:
Се печеа на жешкото сонце наредени крај ѕидот од високото кале.
2. Возвишение што служи како тврдина за одбрана.
Англиски: fortress Албански: kala, fortesë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи