а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калина

мн. калини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 46339
1. калинка
Англиски: pomegranate Албански: shegë
Употреба: Ботаника
2. Висока цветна грмушка cо тесни листови на кратки дршки, елиптични, cо ситни бели мирисни цветови собрани во соцветие; плодот е округла, црна и сјајна бобинка; бисер, зеленика, жива ограда.
Латински: Ligustrum vulgare Англиски: privet Албански: voshtër
Употреба: Ботаника