а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калинка

мн. калинки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12561
Овошно дрво со ниско стебло и големи тркалезни плодови со дебела црвено-зеленикава кора во чијашто внатрешност има голем број cитни, црвени и сочни зрнца.
Латински: Punica granatum Англиски: pomegranate Албански: shegë
Употреба: Ботаника
Примери:
Земјата не раѓа калинки и смокви, овој север не ги поднесува нив.
Во секој двор имаше по две-три дрвја калинки.
Изведенки
калинчица ж.
мн. калинчици
дем.