а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калира

калираат; калирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
За стока - изгуби, губи на тежина поради сушење, испарување, транспорт и сл.
Англиски: shrink
Употреба: Економија
Примери:
Со текот на времето стоката губи од својата маса - калира.
Изведенки
калирање ср.
глаг. им.