а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калифат

мн. калифати
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 39595
1. Територија, држава со која управува калиф.
Англиски: khalifate Турски: halifelik Албански: kalifat
2. Власт на калиф.
Англиски: khalifate Албански: kalifat
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК