а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калиф

мн. калифи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18983
Муслимански верски главатар во арапските држави што ја има највисоката духовна и световна власт; титула на турските султани.
Англиски: khalif Турски: halife
Употреба: Религија
Примери:
Справедлив е нашиот калиф.
Калифот штрк.
Изведенки
калифа м.
мн. калифи