а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калиште

мн. калишта
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 21327
1. кал
Англиски: mud Албански: baltë
Употреба: Аугментатив
2. Место каде што има кал; мочурливо, калливо земјиште.
Англиски: moor Албански: moçale
Употреба: Географија