а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калкан

мн. калкани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27187
1. Сплескана риба во вид на лист.
Латински: Pleuronectes Англиски: plaice Турски: kalkan Албански: kalkan, lloj peshku
Употреба: Зоологија
2. Направа, предмет со кој човекот се штити од некого или нешто.
Англиски: shield Албански: mburojë
3. Bид покрив што косо се спушта од едниот кон спротивниот ѕид; кров cо стреа само на едната страна.