а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калкира

калкираат; калкирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Пренесе, пренесува зборови или изрази од еден јазик во друг со буквален превод.
Употреба: Лингвистика
Изведенки
калкирање ср.
глаг. им.