а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калкулатор

мн. калкулатори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 32788
1. Лице што прави пресметки, што калкулира.
Англиски: accountant Албански: llogaritar
Употреба: Економија
2. Лице што добро си ги пресметува своите шанси.
Англиски: calculator Албански: kallkulatriçe
Употреба: Преносно значење
3. дигитрон
Англиски: calculator Албански: kallkulatriçe
Употреба: Информатика