а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калкулација

мн. калкулации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19101
1. Пресметка, претсметка на производствената, набавната или продажната цена на некој производ или услуга.
Англиски: calculation Албански: kalkulim, llogaritje
Употреба: Економија
2. намера, план, комбинација
Англиски: intention Албански: qëllim, synim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тие сметаа дека во калкулацијата треба да се пресмета и извонредната хируршка вештина на дворскиот советник.