а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калкулира

калкулираат; калкулирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 27906
1. Пресмета, смета; направи, прави пресметка.
Англиски: calculate Албански: kalkuloj, llogarit
Примери:
Банката мора да калкулира со профити.
2. Предвиди, предвидува; испланира, планира.
Англиски: calculate Албански: kalkuloj
Употреба: Преносно значење
Изведенки
калкулирање ср.
глаг. им.