а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калк

мн. калки
Вид збор: Именка, машки род
Збор или израз добиен со буквален превод на туѓ збор или израз.
Употреба: Лингвистика
Изведенки
калка ж.
мн. калки