а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каллив

калливи
Вид збор: Придавка
Ранг: 8425
Што е со кал, што содржи кал.
Англиски: muddy
Примери:
Одеа по калливиот снег.
каллива улица
калливи чизми