а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калник

мн. калници
Вид збор: Именка, машки род
1. За возила (автомобил, велосипед) - делот над тркалата што штити од кал.
Англиски: dirt catcher Албански: baltëprirës
Употреба: Технологија
2. Каллива месност.
Албански: vend me baltë