а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каловина

мн. каловини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 46434
1. Талог што се собира на дното на садот во кој се чуваат течности, вино и сл.
Англиски: residuum Албански: fundrinë, mbeturinë
2. каллива почва
Албански: vend me baltë