а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калорија

мн. калории
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 40234
1. Стара единица за количество топлина, енергија еднаква на потребната топлина 1 грам вода да се загрее на 1 степен Целзиусов.
Англиски: calorie Албански: kalori
Употреба: Физика
2. Хранлива вредност на животните продукти.
Англиски: calorie Албански: kalori
Употреба: Медицина
Изведенки
1. калориски прид.
калорискиот
Пример: калориска вредност на храната
2. калоричност ж.
Пример: Научниците направија чоколадо со ниска калоричност.