а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кало

(едн.) калото
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 34483
За стока - губиток, загуба во тежина или во количеcтво, поради cушење, испарување, транспорт и сл.
Англиски: shrinkage Албански: kallo, fira
Употреба: Економија