а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каматен

каматни
Вид збор: Придавка
Ранг: 24742
Што се однесува на камата.
Англиски: interest Албански: interesi, kamate
Употреба: Економија
Примери:
Каматна стапка.
Каматна сметка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи