а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

камелеон

мн. камелеони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21314
1. Вид гуштер што ја менува својата боја под влијание на надворешни фактори, во зависност од околината во која се наоѓа.
Латински: Chamaeleon vulgaris Англиски: chameleon Албански: kameleon
Употреба: Зоологија
2. Човек што го менува своето мислење и однеcување според околностите, потребите.
Англиски: chameleon Албански: kameleon
Употреба: Пејоратив , Преносно значење
Примери:
Тој е сплеткар и камелеон од најнизок ред.
Изведенки
камелеонски прид.
камелеонскиот