а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каменар

мн. каменари
Вид збор: Именка, машки род
Човек што крши, што обработува камен.
Англиски: stonemason
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
На припекот каменари дробеа од големите карпи.
Изведенки
каменарски прид.
каменарскиот