а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каменорезец

мн. каменоресци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23957
Тој што обработува камен.
Англиски: stonemason
Примери:
Изградбата на храмот бара градители и зографи, каменоресци и резбари.
Изведенки
каменорезачки прид.
каменорезачкиот
Пример: Каменорезачка вештина.