а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

камерман

мн. камермани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 38173
Филмски или телевизиски снимател.
Примери:
Камерманот не можеше да го фати со камерата изразот на нејзиното лице.
Изведенки
1. камерманка ж.
мн. камерманки
2. камермански прид.
камерманскиот
Пример: камерманска грешка
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК