а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

камертон

мн. камертони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 55385
1. Тон според кој се штимаат музичките инструменти, утврдена висина на тонот.
Англиски: concert pitch Германски: Kammerton Албански: kamerton
Употреба: Музика и танц
2. Мал, музички уред што го дава основниот тон и служи за штимање на музички инструменти.
Англиски: concert pitch Германски: Kammerton Албански: kamerton
Употреба: Музика и танц