а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

камењар

мн. камењари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8749
Каменита почва, каменито место.
Англиски: stony field
Употреба: Геологија
Примери:
Никому не му паѓаше напамет во камењарот да откопува змии.