а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

камилар

мн. камилари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 33275
Лице што одгледува, што се грижи и чува камили.
Примери:
Во моментов особено им е тешко на камиларите и на сопствениците на коњи во близина на пирамидите, зашто туристи речиси нема.
Изрази
Ја камилата, ја камиларот - не се знае што може да се случи, што може да се промени дотогаш.
Изведенки
камиларски прид.
камиларскиот
Пример: камиларско семејство