а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

камионџија

мн. камионџии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 44813
Управувач, возач на камион.
Англиски: truck driver
Употреба: Транспорт
Изведенки
камионџиски прид.
камионџискиот
Пример: камионџиски мотели