а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

канаринец

мн. канаринци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 29101
Мала, песнопојна птица пренесена од Канарските Острови, што се одгледува и во домашни услови (во кафез).
Латински: Ѕеrinuѕ саnаrius Англиски: canary
Употреба: Зоологија
Примери:
Дома чуваше кафези со канаринци.
Изведенки
1. канаринка ж.
мн. канаринки
2. канаринче ср.
мн. канаринчиња
дем.