а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

канарка

мн. канарки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 26034
1. канаринка
Англиски: canary Албански: kanarinë
Употреба: Зоологија
2. Бачилски овци одделени во групи.