а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кандидира

кандидираат; кандидирал; кандидиран; кандидирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 27507
1. Предложи, предлага некого за кандидат, истакне, истакнува нечија кандидатура.
Англиски: candidate Албански: kandidoj
Примери:
Знаеше дека е кандидиран за овогодишната награда.
2. (се кандидира) Истакне, истакнува, предложи, предлага своја кандидатура.
Англиски: run Албански: kandidohem
Примери:
Тој нема право да се кандидира за директор.
Тој се кандидира за пратеник.
Изведенки
кандидирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК