а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

канибализам

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 30010
1. човекојадство
Англиски: cannibalism Албански: kanibalizëm
2. свирепост, ѕверство
Англиски: cruelty Албански: kanibalizëm, egërsi
Употреба: Преносно значење
3. Кај некои животни - јадење на единки од сопствениот вид.
Англиски: cannibalism Албански: kanibalizëm
Употреба: Зоологија
Изведенки
канибалистички прид.
канибалистичкиот
Пример: канибалистички систем на владеење