а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

канонада

мн. канонади
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 35385
1. Зачестени или продолжени артилериски истрели.
Англиски: cannonade Албански: kanonadë
Примери:
Топовска канонада.
2. Непрекинат, силен, заглушувачки шум од звуци, извици и сл.
Англиски: cannonade Албански: kanonadë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ме нападна со канонада од зборови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК