а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

канонизација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Прогласување на некого за светец.
Англиски: canonization Албански: kanonizim
Употреба: Црковен термин
2. озаконување, нормирање, канонизирање
Англиски: canonization Албански: kanonizim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Канонизација на стандардниот јазик.