а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

канонизира

канонизираат; канонизирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 42170
1. Прогласи, прогласува некого за светец.
Англиски: canonize Албански: kanonizoj
Употреба: Црковен термин
2. Озакони, озаконува, утврди, утврдува правила, норми на нешто.
Англиски: canonize Албански: kanonizoj
Изведенки
канонизирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК