а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каноса

каносаат
Вид збор: Глагол, свршен
Обои со кана.
Англиски: colour with henna Турски: kınalamak
Примери:
Ја каноса косата.
Изведенки
1. каносува несв.
каносуваат
2. каносување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК