а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кантарница

мн. кантарници
Вид збор: Именка, женски род
1. Просторија за мерење на кантар.
Албански: hapsirë për matje me kantar
2. Занаетчиска работилница за изработка и за поправка на кантари.
Албански: puntori për kantar
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК