а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кантарџија

мн. кантарџии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 44278
1. Лице што изработува и што поправа кантари.
Албански: kantarxhi
2. Тој што мери со кантар.
Албански: kantarmatës, kantarxhi
Изведенки
кантарџиски прид.
кантарџискиот
Пример: Кантарџиски занает.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК