а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кантар

мн. кантари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11265
Направа за мерење тежина.
Англиски: scale Турски: kantar
Примери:
Мери на кантар.
Изрази
Мери на кантар - строго, критички оценува некого или нешто.
Стави на кантар - подложи на оцена.
Изведенки
кантарче ср.
мн. кантарчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК