а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кантата

мн. кантати
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 46251
Голема вокално-инструментална композиција од неколку дела за солисти, хор и оркестар.
Англиски: cantata
Употреба: Музика и танц
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК