а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

канта

мн. канти
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5186
Поголем лимен или пластичен сад cо различна форма и за различна намена.
Англиски: bin
Примери:
канта за вода
канта за сирење
канта за ѓубре
Изведенки
1. кантиче ср.
мн. кантичиња
дем.
2. кантичка ж.
мн. кантички
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК