а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кантилена

мн. кантилени
Вид збор: Именка, женски род
Мелодија со певлив, лирски карактер во поголема музичка композиција.
Латински: cantilena Англиски: cantilena
Употреба: Музика и танц