а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кантина

мн. кантини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12741
Мала продавница за храна, пијалак и други поситни работи (обично во касарна, фабрика, училиште).
Англиски: canteen
Примери:
Најчесто седеа во кантината и испиваа молкум по еден чај.
Тој отвори кантина за војската.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК