а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кантонизира

кантонизираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Дели на кантони.
Изведенки
1. кантонизирање ср.
глаг. им.
2. кантонизација ж.