а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кану

мн. кануа
Вид збор: Именка, среден род
1. Лесен чамец, изработен од кора на дрво или од издлабено стебло обично кај северноамериканските Индијанци.
Англиски: canoe Албански: kanu
2. Во спортот - тесен и долг спортски чамец, со едно неприцврстено весло, обично за еден веслач.
Англиски: canoe Албански: kanu
Употреба: Спорт
Примери:
Трка со кануа.